Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹8,999 |
|
₹7,938 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : intex |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 16 MP |
| Flash | : Flash with BSI sensor |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 2 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Warranty Card |
The LeEco Letv Le2 X526 4G VoLTE smartphone comes with a 5.5-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 401 pixels per inch. The LeEco Letv Le2 X526 4G VoLTE is powered by 1.8 GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 652 processor and it comes with 3 GB of RAM. The phone packs 32 GB of internal storage that cannot be expanded. As far as the cameras are concerned, the LeEco Letv Le2 X526 4G VoLTE packs a 16-megapixel primary camera on the rear and a 8-megapixel front shooter for selfies. The Smartron srt.phone runs Android and is powered by a 3000 mAh non removable battery. It measures 144mmx72mmx8.5mm and weight 150.00 grams. The LeEco Letv Le2 X526 4G VoLTE is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Micro-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG, FM, 3G and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope with FingerPrint Sensor also.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.11999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |