Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹13,990 |
|
₹12,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : LG |
TV Specification | |
| LED Display Type | : Slim LED |
| Motion Sensor | : Yes |
| Smart TV | : No |
| Type | : LED |
| Display Size | : 60 inches(152.4 cm) |
| Screen Size Range | : 43 inch & above |
| Functionality | : Standard |
| Picture Engine | : Triple XD Engine |
Audio | |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Standard, Music, Cinema, Cricket, Game, Bollywood |
| Supported Audio Formats | : Audio Codec: AC3 (Dolby Digital), AAC, MPEG, MP3, PCM |
| Sound Technology | : Dolby Digital Decoder |
| Speaker Output RMS | : 20 W |
General Feature | |
| Launch Year | : 2017 |
| Other Convenience Features | : Subtitle for DivX (Language): 10 Language (English, French, Vietnamese, Russian, Thai, Hebrew, Arab, Korean, Persian, Kudur), OSD Languages: 17 Languages EN/FR/TH/MA/IN/AR/RU/Kurd/Far/VN/SP/PO/CN/Hindi/Bengali/Telugu/Hebrew |
| Display Resolution | : HD Ready |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : Yes |
| Built In Wi-Fi | : No |
| Ethernet (RJ45) | : 0 |
| RF Capable | : Yes |
| USB Port | : 1 |
| HDMI Ports | : 1 |
Video Features | |
| HD Technology & Resolution | : HD Ready, 1366 x 768 |
Power | |
| Power Requirement | : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
Additional Features | |
| 3G Dongle Plug and Play | : No |
| Curve TV | : No |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : LG Support on 1800-180-9999 |
| 3. | : Free Installation |
| 4. | : Please feel free to reach shopclues customer care in case of any issues |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |