Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹14,999 |
|
₹13,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : LG |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD, IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
| Processor | : 2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 800 Quad Core |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G, 4G |
| No. of Cores | : Quad Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : No |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.3 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
LG Google Nexus 5 smartphone was launched in October 2013. The phone comes with a 4.95-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 445 pixels per inch. LG Google Nexus 5 price in India starts from Rs. 15,999.
The LG Google Nexus 5 is powered by 2.26GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 800 processor and it comes with 2GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that cannot be expanded. As far as the cameras are concerned, the LG Google Nexus 5 packs a 8-megapixel primary camera on the rear and a 1.3-megapixel front shooter for selfies.
The LG Google Nexus 5 runs Android 4.4 and is powered by a 2300mAh non removable battery. It measures 137.84 x 69.17 x 8.59 (height x width x thickness) and weigh 130.00 grams.
The LG Google Nexus 5 is a single SIM (GSM) smartphone that accepts a Micro-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, 3G and 4G. Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor, Gyroscope and Barometer.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |