Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹24,895 |
|
₹23,695 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Device | LED |
|---|---|
| Screen Size (cm) | 32 : 80 cm |
| Resolution | HD 1366 x 768 |
| Display Type | Flat |
| IPS Panel | Yes |
| BackLight Module | Slim LED |
| Analog TV Reception | Yes |
| Energy Star Rating | 4 |
| Triple XD Engine | Yes |
|---|---|
| Active Noise Reduction | Yes |
| Dynamic Color Enhancer | Yes |
| Picture Mode | 5 modes (Vivid, Standard, Cinema, Cricket, Game) |
| Aspect Ratio | 7 modes ( 16:9, Just scan, Original, 4:3, 14:9, Zoom, Cinema Zoom) |
| Dolby Digital Decoder | Yes |
|---|---|
| Speaker System | 2Ch Speaker |
| Audio Output (rms) | 20W |
| Sound Mode | 5 Modes (Standard, Bollywood, Cinema, Cricket, Game) |
| BollyWood Mode | Yes |
| Divx (SD/HD) | DivX HD |
|---|---|
| Picture | JPEG |
| Audio Codec | AC3(Dolby Digital),HAAC,AAC, Mpeg, MP3, PCM |
| Subtitle for DivX (Language) | 10 Language(English, French, Vietnamese, Russian, Thai, Hebrew, Arab, Korean, Persian, Kudur) |
| Motion Eco Sensor | Yes |
|---|---|
| Smart Energy Saving | Yes |
| Input Labeling | Yes |
| OSD Languages | Total 17, Indian : 5 (Hindi, Marathi , Bengali , Tamil , Telugu) Subject to updation regularly |
| Built-in Games | Yes |
| USB | 1 |
|---|
| RF In | 1 |
|---|---|
| Composite In (CVBS + Audio) | 1 |
| Component In (Y,Pb,Pr + Audio) | 1 (Composite, Component common) |
| HDMI | 2 |
| Headphone out | 1 (RCA Analog Out) |
| Local Key Type | Jogstick |
|---|
| Conventional Remote | Yes |
|---|
| Power Supply (Voltage, Hz) | 100~240Vac 50-60Hz |
|---|---|
| Power Consumption Standby Mode | 0.3W |
| Set Weight (w/o stand) Kg | 5.32 |
|---|---|
| Set Weight (w/ stand) Kg | 5.46 |
| Set Weight (in Carton) Kg | 6.86 |
| Set WxHxD (w/o stand) mm | 733 x 436 x 76 min: (72 ) |
| Set WxHxD (w stand) mm | 733 x 483 x 170 |
TV Specification | |
| Type | : LED |
| Display Size | : 32 inches(81.28 cm) |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Resolution | : 1,366 x 768 |
| Functionality | : Standard |
General Feature | |
| Display Resolution | : HD Ready |
Connectivity | |
| USB Port | : 1 |
| HDMI Ports | : 2 |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.24895 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |