Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹26,059 |
|
₹24,859 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| In The Box |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Display Size |
|
| Screen Type |
|
| HD Technology & Resolution |
|
| 3D |
|
| Smart TV |
|
| Curve TV |
|
| Touchscreen |
|
| Motion Sensor |
|
| HDMI |
|
| USB |
|
| Built In Wi-Fi |
|
| Launch Year |
|
| Built In Wi-Fi |
|
| 3G Dongle Plug and Play |
|
| HDMI |
|
| USB |
|
| PC Audio In |
|
| Other Connectivity Features |
|
| Brightness |
|
| Contrast Ratio |
|
| View Angle |
|
| Panel Type |
|
| LED Display Type |
|
| Refresh Rate |
|
| Other Video Features |
|
| Number of Speakers |
|
| Speaker Output RMS |
|
| Other Convenience Features |
|
| Power Requirement |
|
| Power Consumption |
|
| Touch Remote |
|
| RF Capable |
|
|
| Width x Height x Depth (without stand) |
|
| Other Dimensions |
|
| Warranty Summary |
|
| Covered in Warranty |
|
| Not Covered in Warranty |
|
| Warranty Service Type |
|
Key Feature | |
| Brand | : Lloyd |
TV Specification | |
| LED Display Type | : LED |
| Smart TV | : No |
| Type | : LED |
| Display Size | : 39 inches(99.06 cm) |
| Screen Size Range | : 39 inch to 42 inch |
| Resolution | : 1920 x 1080 |
| Functionality | : Standard |
Audio | |
| Number of Speakers | : 2 |
| Speaker Type | : 2 Built-in Speakers |
| Speaker Output RMS | : 7 W + 7 W |
General Feature | |
| On/Off Timer | : Yes |
| Other Internet Features | : NA |
| Sleep Timer | : Yes |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| Built In Wi-Fi | : No |
| Ethernet (RJ45) | : No |
| Headphone Jack | : Yes |
| Wi-Fi Type | : No |
| Wireless Ready | : No |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
Video Features | |
| Panel Type | : Certified A Grade |
Power | |
| Power Requirement | : 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | : 70 W (Operational) |
Additional Features | |
| Curve TV | : No |
| NFC Support | : No |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : Warranty of the Product is limited to manufacturing defects only |
| Not Covered in Warranty | : Warranty does not cover Any damage |
| Warranty Service Type | : On Site |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.32990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |