Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹7,899 |
|
₹7,742 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : 3D Capacitive Touch |
| Display Size | : 4.5 inches(11.43 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : 1 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 512 MB |
| RAM | : 512 MB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : No |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
| Model Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Browse Type |
|
| SIM Type |
|
| Display Size |
|
| Resolution |
|
| Resolution Type |
|
| Display Type |
|
| Display Colors |
|
| Operating System |
|
| Processor Type |
|
| Primary Clock Speed |
|
| Operating Frequency |
|
| Internal Storage |
|
| RAM |
|
| Expandable Storage |
|
| Supported Memory Card Type |
|
| Memory Card Slot Type |
|
| Phone Book Memory |
|
| Call Log Memory |
|
| SMS Memory |
|
| Primary Camera Available |
|
| Primary Camera |
|
| Primary Camera Features |
|
| Secondary Camera Available |
|
| Secondary Camera |
|
| HD Recording |
|
| Video Recording |
|
| Frame Rate |
|
| Conference Call |
|
| Hands Free |
|
| Network Type |
|
| Supported Networks |
|
| Internet Connectivity |
|
| 3G |
|
| 3G Speed |
|
| GPRS |
|
| Pre-installed Browser |
|
| Micro USB Port |
|
| Bluetooth Support |
|
| Bluetooth Version |
|
| Wi-Fi |
|
| Wi-Fi Hotspot |
|
| NFC |
|
| USB Tethering |
|
| USB Connectivity |
|
| Audio Jack |
|
| GPS Support |
|
| Smartphone |
|
| Sensors |
|
| Important Apps |
|
| FM Radio |
|
| Audio Formats |
|
| Video Formats |
|
| Battery Capacity |
|
| Warranty Summary |
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |