Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹6,999 |
|
₹6,860 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD, IPS |
| Display Size | : 5.7 inches(14.48 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Nougat 7.1.2 |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2900 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
| In The Box |
|
| Model Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Browse Type |
|
| SIM Type |
|
| Hybrid Sim Slot |
|
| Touchscreen |
|
| OTG Compatible |
|
| Additional Content |
|
| Display Size |
|
| Resolution |
|
| Resolution Type |
|
| HD Game Support |
|
| Operating System |
|
| Processor Type |
|
| Processor Core |
|
| Primary Clock Speed |
|
| Operating Frequency |
|
| Internal Storage |
|
| RAM |
|
| Memory Card Slot Type |
|
| Primary Camera Available |
|
| Primary Camera |
|
| Secondary Camera Available |
|
| Flash |
|
| Digital Zoom |
|
| Image Editor |
|
| Call Wait/Hold |
|
| Conference Call |
|
| Hands Free |
|
| Video Call Support |
|
| Call Divert |
|
| Phone Book |
|
| Call Timer |
|
| Speaker Phone |
|
| Speed Dialing |
|
| Call Records |
|
| Logs |
|
| Network Type |
|
| Supported Networks |
|
| Internet Connectivity |
|
| 3G |
|
| GPRS |
|
| Pre-installed Browser |
|
| Micro USB Port |
|
| Bluetooth Support |
|
| Wi-Fi |
|
| Wi-Fi Hotspot |
|
| USB Tethering |
|
| USB Connectivity |
|
| Audio Jack |
|
| Map Support |
|
| GPS Support |
|
| MMS |
|
| Sensors |
|
| Ringtones Format |
|
| FM Radio |
|
| Audio Formats |
|
| Music Player |
|
| Battery Capacity |
|
| Warranty Summary |
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |