Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹8,999 |
|
₹7,938 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Lollipop |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor |
Brand Micromax
Model Canvas 5 Lite Special Edition
Operating System Android v5.0 (Lollipop)
SIM Slot(s)
Dual SIM, GSM+GSM
Network 4G: Available (supports Indian bands)
3G: Available, 2G: Available
Fingerprint Sensor
No
Quick Charging
No
Display
Good ▾
Screen Size
5.0 inches (12.7 cm)
Screen Resolution
HD (720 x 1280 pixels)
Pixel Density
294 ppi
Very Good ▾
Display Type
IPS LCD
Screen Protection
No
Touch Screen Capacitive Touchscreen, Multi-touch
Performance
Good ▾
Chipset MediaTek MT6735P
Processor
Quad core, 1 GHz
Below Average ▾
Architecture
64 bit
Graphics
Mali-T720 MP2
RAM
3 GB
Excellent ▾
Storage
Excellent ▾
Internal Memory
16 GB
Very Good ▾
Expandable Memory
Up to 32 GB
Camera
Good ▾
MAIN CAMERA
Resolution 8 MP Primary Camera
Good ▾
Autofocus
Optical Image Stabilisation No
Flash LED Flash
Image Resolution 3264 x 2448 Pixels
Camera Features Digital Zoom, Auto Flash
Video Recording 1280x720 @ 15 fps
FRONT CAMERA
Resolution 5 MP Front Camera
Good ▾
Autofocus No
Flash No
Battery
Good ▾
Capacity
2000 mAh
Type Li-ion
User Replaceable
Network & Connectivity
Network Support
4G (supports Indian bands), 3G, 2G
SIM 1 4G Bands:TD-LTE 2300(band 40)
FD-LTE 1800(band 3) / 850(band 5)
3G Bands: UMTS 2100 / 900 MHz
2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz
GPRS:Available
EDGE:Available
SIM 2 2G Bands: GSM 1800 / 900 MHz
Wi-Fi Wi-Fi 802.11, b/g/n
Wi-Fi Features
Mobile Hotspot
Bluetooth
v4.0
GPS
with A-GPS
NFC
No
USB Connectivity
microUSB 2.0
Multimedia
FM Radio
Loudspeaker
Audio Jack 3.5 mm
Special Features
Fingerprint Sensor
No
Other Sensors Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |