Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
| Model ID | : X777 |
Display Features | |
| Display Size | : 2.4 Inches(6.1cm) |
Memory & Storage Features | |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Multimedia | |
| Video Formats Supported | : Video Formats: 3GP, MP4 |
| FM | : Yes |
| Video Player | : Yes |
Other Phone Features | |
| Phone Book Memory | : Limited |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Warranty Summary | : 1 Year Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, User Manual |
The Micromax X777 sports a 2.4-inch TFT display along with a screen resolution of 240 x 320 pixels. It has preloaded apps such as Torch Light, Auto Call Recording, Mobile Tracker, Calculator, Stopwatch, Calendar and Alarm. The device is armed with a 0.3MP camera inclusive of digital zoom feature. On the storage front, the internal memory is quite low and can be further expanded to upto 32GB via a microSD card. The device consumes the energy from a 3,000mAh li-ion battery which keeps the show running for long hours. In terms of connectivity, the device offers 2G and Bluetooth, which comes in handy for sharing different files. Verdict The Micromax X777 is basically meant for the ones who look forward to enjoying hassle free calling experience. The phone comes with a humongous battery backup to withstand long hours of conversations. 3000 mAh marathon battery Work as a Powerbank Via OTG.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1799 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |