Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Micromax |
| Model ID | : Yureka |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| Radio | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
Memory and Storage | |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Bluetooth | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| Sensors | : YES |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
|
Brand:Micromax
|
||
Compare With :
Yu Yureka Plus detailed specifications
GENERAL
Alternate names YU5510
Release date July 2015
Form factor Touchscreen
Dimensions (mm) 155.00 x 78.00 x 9.00
Weight (g) 155.00
Battery capacity (mAh) 2500
Removable battery No
Colours Moondust Grey
SAR value 0.56000000238418579
DISPLAY
Screen size (inches) 5.50
Touchscreen Yes
Resolution 1080x1920 pixels
Pixels per inch (PPI) 401
HARDWARE
Processor 1.5GHz octa-core
Processor make Qualcomm Snapdragon 615
RAM 2GB
Internal storage 16GB
Expandable storage Yes
Expandable storage type microSD
Expandable storage up to (GB) 32
CAMERA
Rear camera 13-megapixel
Flash Yes
Front camera 5-megapixel
SOFTWARE
Operating System Cyanogen OS 12
CONNECTIVITY
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards supported 802.11 b/ g/ n
GPS Yes
Bluetooth Yes, v 4.00
NFC No
Infrared No
Wi-Fi Direct No
MHL Out No
HDMI No
Headphones 3.5mm
FM Yes
Number of SIMs 2
SIM 1
SIM Type Micro-SIM
GSM/ CDMA GSM
3G Yes
4G/ LTE Yes
Supports 4G in India (Band 40) Yes
SIM 2
SIM Type Micro-SIM
GSM/ CDMA GSM
3G Yes
4G/ LTE No
SENSORS
Compass/ Magnetometer No
Proximity sensor Yes
Accelerometer Yes
Ambient light sensor Yes
Gyroscope Yes
Barometer No
Temperature sensor No
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |