Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More|
MICROTEK UPS E² models are designed using latest Energy Efficient state-of-the-art Technology for Better Performance & High Reliability. |
||
|
Key Feature | |
| Brand | : Microtek |
| Model ID | : MICROTEK UPS E2-625 |
General Details | |
| Inverter Type | : Modified Sine Wave Inverter |
| Volt Ampere Rating | : Below 1000VA |
| Battery Type | : 12 V BATTERY |
| Frequency (Mains Mode) | : Same as Input (45-55 Hz.) |
| Frequency (UPS Mode) | : 50 Hz ± 0.1 Hz |
| Output Voltage (UPS Mode) | : 200V-230V ± 10% |
| Protection | : Battery Deep Discharge, Reverse Polarity, DC Overvoltage |
| Recharge Time | : 10-12 Hrs. |
| Voltage (Mains Mode) | : 100V~300V (Wide input voltage range), 180V~260V (Normal input voltage range) |
Under Voltage & Under Voltage Restoration | |
| Regulated UPS mode | : 180 +/- 5 V |
| Unregulated UPS mode | : 100 +/- 10 V & 115 +/- 10 V |
LED Display | |
| Battery Charged | : GREEN LED STUDY |
| Battery Low | : GREEN LED WITH BUZZER |
| Charging Fuse Blown | : Mains On (Continuos) with Smart Charge LED (blinking) |
| Low Battery (Pre Alarm) | : UPS ON+LOW BATTERY LED BLINKS |
| Mains On | : Yes |
| No Load Shut Down | : Red |
| Overload | : Red |
| Short Circuit | : OVERLOAD BLINKING |
| Smart Charge | : Red (Along with Mains On LED |
| Switch ON | : White |
Alarms | |
| Charging Fuse Blown | : Beeps Continuously for 10 seconds |
| Low Battery (Pre Alarm) | : Beeps every 10 seconds |
| Low Battery Trip | : Beeps Continuously for 10 seconds |
| Mains to UPS | : Beeps every 2 seconds for 5 times |
| No Load Shut Down | : Beeps Continuously for 10 seconds |
| Overload | : Beeps Continuously for 10 seconds |
| Short Circuit | : Beeps Continuously for 10 seconds |
Other Features | |
| Visual Indicators | : Mains On, UPS On, Switch Status, Smart Charge, Overload/ Short Circuit Trip, Charger Fuse Blown, Battery Low Trip and No Load Shutdown |
| Audio Alarms | : Mains fail, Charger fuse blown, battery low and no load shutdown |
| Technology | : Micro Controller Based Design |
| Battery Charging | : Battery charging commences even at as low as 120 Volt Mains voltage |
| Switching from Mains to UPS & from UPS to Mains | : Automatic |
| Output Waveform on UPS Mode | : TPZi Waveform (TRAPE ZOIDAL WAVEFORM) |
| Battery Charging Current | : Constant Charging Approx 10% of The Rated Battery Current in AH |
| Charger | : Constant Current, Constant Wattage |
Power & Operating Requirements | |
| Operating Temperature | : 0-45 DegreeC (32-113 DegreeF) |
| Storage Temperature | : 0-45 DegreeC (32-113 DegreeF) |
| Humidity | : 0-95 % RH non -condensing |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Warranty Card |
Warranty Details | |
| Warranty Service Type | : , , |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5490 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |