Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹15,499 |
|
₹15,299 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Motorola |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD, IPS |
| Display Size | : 5.2 Inches(13.21 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| Memory Card Slot type | : YES |
| RAM | : 4 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
| Video Recording | : at 1920 x 1080 |
| Zoom | : Digital Zoom - 4x |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Multimedia | |
| Music Player | : Audio MP3 , AAC , WAV , etc |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Practically unlimited |
| SMS Memory | : unlimited |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card |
Moto DisplayDon’t jump through hoops to stay in the loop. Moto Display gives you a quick preview of notifications and updates, so you can see what’s going on without unlocking your phone. |
Moto ActionsWith Moto Actions, your simple gestures make everyday interactions more convenient. Whether it’s a twist of your wrist to open the camera or chopping down twice to turn on the flashlight, you can use your favorite features without touching a button. |
Expanded StorageNever give storage a second thought. Moto G5 Plus gives you up to 32GB internal storage to store your favourite music, movies and photos and you can easily add up to 128 GB more through an optional microSD card.* |
Twice as NiceHaving one phone doesn’t mean you have to stick to one plan. Or even one number. To help save money, Moto G5 Plus automatically selects the best plan to use based on your call history. You can also manually switch between two plans to keep business and personal calls separate. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.16999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |