Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹17,200 |
|
₹16,000 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Motorola |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Nano |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 148.00 x 75.00 x 10.90 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 21 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : No |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
Motorola Moto X Play smartphone was launched in July 2015. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 403 pixels per inch. The Motorola Moto X Play is powered by 1.7GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 615 processor and it comes with 2GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Motorola Moto X Play packs a 21-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies. The Motorola Moto X Play runs Android 5.1.1 and is powered by a 3630mAh non removable battery. It measures 148.00 x 75.00 x 10.90 (height x width x thickness) and weighs 169.00 grams. The Motorola Moto X Play is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts two Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, FM, 3G, 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.17200 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |