Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹15,249 |
|
₹15,049 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0.1 Marshmallow |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 16 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Data Cable, Adaptor, User Manual |
NETWORK Technology GSM / HSPA / LTE LAUNCH Announced 2016, May Status Available. Released 2016, May BODY Dimensions 153 x 76.6 x 9.8 mm (6.02 x 3.02 x 0.39 in) Weight 155 g (5.47 oz) SIM Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors Size 5.5 inches (~71.2% screen-to-body ratio) Resolution 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) Multitouch Yes Protection Corning Gorilla Glass 3 PLATFORM OS Android OS, v6.0.1 (Marshmallow), upgradable to v7.0 (Nougat) Chipset Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 CPU Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) GPU Adreno 405 MEMORY Card slot microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single & dual SIM models Internal 16 GB, 2 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM CAMERA Primary 16 MP, f/2.0, phase detection & laser autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality Features Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, auto-HDR Video 1080p@30fps, HDR, check quality Secondary 5 MP, f/2.2, auto-HDR SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes - Active noise cancellation with dedicated mic COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot Bluetooth v4.1, A2DP, LE GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS Radio FM radio USB microUSB v2.0, USB Host FEATURES Sensors Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM Browser HTML5 Java No - Fast battery charging- MP3/AAC+/WAV/Flac player- MP4/H.264 player- Photo/video editor- Document viewer BATTERY Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery MISC Colors Black, White SAR US 1.09 W/kg (head) 1.48 W/kg (body) Price group 5/10 TESTS Performance Basemark OS II: 951 / Basemark OS II 2.0: 799Basemark X: 6380 Display Contrast ratio: 1435 (nominal), 2.582 (sunlight) Camera Photo / Video Loudspeaker Voice 64dB / Noise 70dB / Ring 73dB Battery life Endurance rating 70h
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |