Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Motorola |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD, IPS |
| Display Size | : 5.1 inches(12.95 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 4 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Charger, User Manual |
| General Specifications | |
| Launch Date | 15 Mar, 2017 |
| Price | Rs. 16,999 |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G5 Plus 32GB |
| Color | Gold, Grey |
| Form Factor | Bar |
| Category | Smartphone |
| Dual Sim | ![]() |
| Hybrid Sim | ![]() |
| Sim Card | Dual Nano Sim |
| Waterproof | Splash proof with water repellent nano-coating |
| Fingerprint Scanner | Front |
| Network | LTE + LTE |
| Operating System | Android V7.0 (Nougat) |
| Metal Body | Aluminum Unibody |
| Dimensions | 150.2 x 74 x 7.7 mm |
| Weight | 155 Grams |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Storage | Up To 128 GB |
| Card Slot | Micro Sd Card |
| Camera | |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Rear Flash | Dual Tone LED Flash |
| Front Camera Sensor | OmniVision OV5695 |
| Rear Camera Sensor | Sony IMX362 |
| Rear Camera Aperture | f/2.2 |
| Front Camera Aperture | f/2.2 |
| Rear Camera Features | Geo Tagging, Slow Motion, Drag to focus & exposure, Quick Capture, Tap (anywhere) to capture, Best Shot, Professional Mode, Burst mode, Auto HDR, Panorama, Video Stabilization |
| Front Camera Features | Display Flash,Wide-Angle Lens, Professional Mode, Beautification Mode |
| Rear Auto Focus | Dual Autofocus Pixels |
| Video Recording | 2160p@30fps, 4K |
| Zoom | 8X Digital Zoom For Photos, 4X For Video |
| Calling & Messaging | |
| Phone Book | Unlimited |
| SMS | ![]() |
| MMS | ![]() |
| Instant Messaging | ![]() |
![]() |
|
| Entertainment/Multimedia | |
| Radio | ![]() |
| Headset | ![]() |
| Audio Format | WAV, MP3 |
| Video Format | DivX, MP4, 3GP |
| Speaker | ![]() |
| Processor & RAM | |||
| Processor | 2 GHz Octa Core 64-bit (Cortex-A53) | ||
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 | ||
| RAM | 4 GB | ||
| GPU | Adreno 506 | ||
| Display | |||
| Size | 5.2 Inches (Large) | ||
| Screen | Full HD IPS Display | ||
| Screen Protection | Gorilla Glass Type-3 |
||
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Magnetometer, Fingerprint Identity Sensor | ||
| Resolution | 1080 x 1920 Pixels, Full HD | ||
| Pixel Density | 424 ppi | ||
| Colours | 16M | ||
| Keyboard | Touch | ||
| Screen to Body Ratio | 67.1% | ||
| Stylus | ![]() |
||
| Other Input Features | Multi-Touch | ||
| Battery | |||
| Battery Capacity | 3000 mAh | ||
| Battery Type | Li-Ion, Non Removable | ||
| Wireless Charging | ![]() |
||
| Quick Charging | ![]() |
||
| Connectivity | |||
| GPRS | ![]() |
||
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
||
| 3G | HSDPA 2100 MHz / HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
||
| 4G | LTE / LTE |
||
| VoLTE | ![]() |
||
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot | ||
| Bluetooth | V4.2 |
||
| GPS | GPS/ A-GPS | ||
| NFC Support | ![]() |
||
| Infrared | ![]() |
||
| USB Port | Micro USB V2.0 |
||
| Edge | ![]() |
||
| HDMI | ![]() |
||
| Miracast | ![]() |
||
| USB OTG | ![]() |
||
| USB Type-C | ![]() |
||
| Additional Information | |||
| Additional Features | Google Assistant | ||
| Items in the Box | Handset, Turbo Charger, Wired Headset, Warranty Guide, Getting Started Guide | ||
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.18999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |