Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
![]() |
![]() |
![]() |
|
Big Sound. Small Package.
Hear and feel your music with powerful, oversized speakers that lock in the sound. It’s the kind of rich audio you’d expect from over-the-ear headphones, in an ultralight and comfortable on-ear design. |
Headphones for a Wireless Generation
Nothing should get in the way of the music you love. So enjoy your tunes, and enjoy the freedom that comes with a wireless experience. All from an industry leader in wireless technology. |
Comfort Wherever You Roam
Moto Pulse is made to travel. A thin, pressure-free headband and soft ear cushions provide hours of comfort, and the rechargeable battery gives you up to 18 hours of playtime. So you’re set no matter how long your road trip is. And once you’re done, the rotating ear cups fold flat for easier storage.
|
| Brand | Motorola |
| Model | 89820N |
| Model Name | Pulse |
| Item Weight | 109 g |
| Product Dimensions | 19.1 x 19.2 x 5.4 cm |
| Batteries: | 1 A batteries required. (included) |
| Item model number | 89820N |
| Compatible Devices | Motorola |
| Additional Features | on-ear |
| Included Components | Headphones, warranty card |
| Number Of Items | 1 |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Cell Composition | NiMh |
Key Feature | |
| Brand | : Motorola |
General Details Of Headset | |
| Utility | : Daily Use |
| Type of Headphone | : Over the Ear |
| Connectivity | : Wired |
| Headset Design | : Over the Head |
| Foldable/Collapsible | : No |
| Audio Controls | : No |
Headphone Specification | |
| Mic | : Yes |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |