Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹15,999 |
|
₹14,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
Working on latest Android 9.0 based OS, Fully Loaded with Latest trending music, videos, and all OTT Platforms
A+ Grade Panel
This panel technology delivers super sharp images and crisp image quality, giving perfect viewing experience
20W Speakers
High Output speakers giving you theater like sound experience
Android Smart
Watch all your online content from Netflix, Hotstar, YouTube, Prime Video, etc on your bigger screen with Android 9.0 based OS
MiraCast
Easily cast and share your mobile screen on your larger screen with MiraCast
Certified Startup by AIM, NITI AAYOG, Startup India
NG is certified by India's startup mission helping us come up with this innovation so we can think for betterment of human health
Binge Watch safely & take care of your Health, upgrade to NG EyeSafe LED TV
For Installation, complaints or product queries, please call/whatsapp our helpline 9316734157
Key Feature | |
| Brand | : NG |
TV Specification | |
| Smart TV | : Yes |
| Type | : LED |
| Display Size | : 31.5 inches(80 cm) |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Resolution | : 1,366 x 768 |
| Clear Motion Rate | : 60 Hz |
| Functionality | : Smart |
| Dynamic Contrast Ratio | : 100,000:1 |
Audio | |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Surround Sound |
| Supported Audio Formats | : MP3, AVC, AAC |
| Surround Sound | : Yes |
| Analog Audio Input | : 3.5 |
| Speaker Type | : 2 Built-in Speakers |
| Sound Technology | : Dolby Digital Decoder with Virtual Sound |
| SRS | : 10W x 2 |
| Digital Audio Output (Optical) | : 10W + 10W |
| Other Audio Features | : Audio Modes(Standard/Music/Movie/Sports/User) |
| Speaker Output RMS | : 10 watts x 2 |
Dimensions | |
| Width x Height x Depth (with stand) | : 7.6 x 43.4 x 72.6 cm |
| Width x Height x Depth (without stand) | : 7.6 x 46.4 x 72.6 cm |
General Feature | |
| On/Off Timer | : Yes, 2 Hour Auto off Timer |
| Other Internet Features | : Built in Wi-Fi, Pre Installed YouTube, Netflix, Amazon Prime, Hotstar |
| Sleep Timer | : Yes |
| Internet Access | : LAN, Built-in WiFi |
| Display Resolution | : 1366X768 |
Connectivity | |
| Built In Wi-Fi | : Yes |
| RF Capable | : Yes |
| Composite In (Audio Video Cable) | : 1 (Common Use for Component Y) |
| Component In (RGB Cable) | : (Y/Pb/Pr) x 1 |
| Usb Video Supports | : Yes |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
| PC Audio In | : 1 x 3.5mm Headphone Socket for Stereo output |
| RF Connectivity Input | : (Terrestrial/Cable Input) x 1 |
| Other Connectivity Features | : AC Power Input, Analog Audio Input, Audio Output, Headphone Output |
Video Features | |
| View Angle | : 180 degree |
| Backlight Technology | : Dynamic |
| Contrast Ratio | : 100,000:1 |
| Panel Type | : Certified A Grade |
Power | |
| Power Requirement | : AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | : 47 Watts(Max), 0.3 Watts (Stand-by) |
Additional Features | |
| Picture in Picture (PIP) | : Yes |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : All moving electrical parts |
| Not Covered in Warranty | : Physical Damage, Remote |
| Warranty Service Type | : At Home Service |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.17999 |
| Common or Generic Name | LED TV |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | RAJKOT, GUJARAT |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |