Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Oneplus |
Display Mobile | |
| Display Type | : LTPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : Yes |
| Document Support | : Yes |
| HD Game Support | : Yes |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Map Support | : Yes |
| Other Connectivity Features | : Yes |
| Radio | : Yes |
| Video Formats Supported | : Yes |
| Video Playback | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Nano |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G, 2G, 3G, 4G VoLTE |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, GPRS, HD Recording, Music Player, NFC, USB, WiFi |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : No |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 3 Months |
| Warranty Type | : Domestic |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
In the Box | |
| Box Contents | : Charger, Data Cable, Adaptor, Handset |
| LAUNCH | Announced | 2015, July. Released 2015, August |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| BODY | Dimensions | 151.8 x 74.9 x 9.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.39 in) |
|---|---|---|
| Weight | 175 g (6.17 oz) | |
| Build | Aluminum frame, plastic back | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | |
| Multitouch | Yes | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 | |
| - Oxygen 3.5.6 UI |
| PLATFORM | OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 | |
| CPU | Octa-core (4x1.56 GHz Cortex-A53 & 4x1.82 GHz Cortex-A57) | |
| GPU | Adreno 430 |
| MEMORY | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Single | 13 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.3µm, OIS, laser AF |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 2160p@30fps, 2160p(DCI)@24fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| SELFIE CAMERA | Single | 5 MP, f/2.4 |
|---|---|---|
| Video | 720p@30fps |
| SOUND | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|---|
| Loudspeaker | Yes | |
| 3.5mm jack | Yes | |
| - Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS | |
| Radio | No | |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM, Push Email | |
| Browser | HTML5 | |
| - DivX/Xvid/MP4/H.265 player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player - Document viewer - Photo/video editor |
| BATTERY | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
|---|
| MISC | Colors | Sandstone Black |
|---|---|---|
| SAR EU | 0.43 W/kg (head) 0.20 W/kg (body) | |
| Price | About 300 EUR |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.19990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |