Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹39,999 |
|
₹39,799 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : One Plus |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.55 inch (16.64 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Nano |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 8 GB |
Internet & Connectivity | |
| NFC | : NFC Enabled |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 5G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 48 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 16 MP |
Battery | |
| Removable Battery | : non-removable |
| Battery Capacity (mAh) | : 4500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Warranty Service Type | : Custmer need to visit OnePlus Service Center |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
Height: 16.07cm
Width: 7.41cm
Thickness: 0.84cm
Weight: 189g
Size: 6.55 inches (16.637cm) (measured diagonally from corner to corner)
Resolution: 2400 x 1080 pixels 402 ppi
Aspect Ratio: 20:9
Type: 120 Hz Fluid Display
Support sRGB, Display P3
Cover Glass: Corning® Gorilla® Glass
Reading Mode
Night Mode
Vibrant Color
Operating System: OxygenOS based on Android™ 11
CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 870
5G Chipset: X55
GPU: Adreno 650
RAM: 8GB/12GB
Storage: 128GB/256GB UFS 3.1 2-LANE
Battery: 4,500 mAh (2S1P 2,250 mAh, non-removable)
Warp Charge 65 (10V/6.5A)
Sensor: Sony IMX586
Megapixels: 48
Pixel Size: 0.8µm/48 MP, 1.6µm/12 MP four in one
Lens Quantity: 6P
OIS: Yes
EIS: Yes
Aperture: ƒ/1.7
Megapixels: 16
Aperture: ƒ/2.2
Field of View: 123°
Megapixels: 5
Megapixels: 2
Multi Autofocus (PDAF+CAF)
4K video at 30/60 fps
1080p video at 30/60 fps
Super Slow Motion: 1080p video at 240 fps, 720p video at 480 fps
Time-Lapse: 1080p at 30 fps, 4K at 30 fps
Video Editor
Cyberpunk style filter, CINE Aspect Ratio Video Recording, Video Portrait, UltraShot HDR, Nightscape, Macro, Portrait, Pro Mode, Panorama, Smart Pet Capture, AI Scene Detection, RAW Image, Filter, Video Focus Tracking, Super Stable, Video Nightscape
Sensor: Sony IMX471
Megapixels: 16
Pixel Size: 1.0 µm
EIS: Yes
Autofocus: Fixed Focus
Aperture: ƒ/2.4
1080p video at 30 fps
Time-Lapse
Face Unlock, HDR, Screen Flash, Face Retouching
4×4 MIMO, Supports up to DL Cat 18/UL Cat 18 (1.2Gbps /200Mbps), depending on carrier support
GSM: B2, 3, 5, 8
WCDMA: B1, 2, 4, 5, 8, 9, 19
LTE-FDD: B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26
LTE-TDD: B34, 38, 39, 40, 41, 46
5G NSA: N78
5G SA: N78
MIMO: LTE: B1, 3, 40, 41; NR: N78
2×2 MIMO, Support 2.4G/5G, Support WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth 5.1, support aptX & aptX HD & LDAC & AAC
GPS (L1+L5 Dual Band), GLONASS, Galileo (E1+E5a Dual Band), Beidou, A-GPS
In-display Fingerprint Sensor
Accelerometer
Electronic Compass
Gyroscope
Ambient Light Sensor
Proximity Sensor
Sensor Core
Flicker-detect Sensor
USB 3.1 GEN1
Type-C
Support standard Type-C earphones
Dual nano-SIM slot
Playback: MKV, MOV, MP4, H.265 (HEVC), AVI, WMV, TS, 3GP, FLV, WEBM
Recording: MP4
Playback: JPEG, PNG, BMP, GIF, WEB, HEIF, HEIC, RAW
Output: JPEG, DNG
OnePlus 9R
Warp Charge 65 Power Adapter
Warp Charge USB-A to Type-C Cable
Quick Start Guide
Welcome Letter
Safety Information and Warranty Card
LOGO Sticker
Case
Screen Protector
SIM Tray Ejector
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.39999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |