Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹12,990 |
|
₹12,790 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Oppo |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16.7 M |
| Display Type | : HD LCD |
| Display Size | : 6.5 inches(16.51 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Nano |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Tethering | : Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : Google Maps |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
Get set to view all visuals clearly and play your favourite games vividly on this smartphone’s 90 Hz Punch-hole display.
This phone will be worth flaunting around, thanks to its attractive 3D iridescent wave design.
Even though this phone is backed by a powerful 5000 mAh battery, its lightweight and ultra-thin design will ensure that it fits into a single hand. It also boasts a body ratio of 20:9.
You can continue using the phone for a long time, as it comes with a high-capacity 5000 mAh battery that supports 18 W fast charging.
Phone low on charge? The Super Power Saving mode will ensure that you continue to stay on the grid. Oh, and that’s not all! The Sleep Standby Optimization will help prolong the power as well.
No unnecessary lag or waiting anymore! This smartphone’s powerful octa-core processor will facilitate great performance.
This smartphone’s RAM + optimization will make sure that there’s no lag when you open or run an application you want to use. This way, you can be assured to have a seamless mobile experience.
Featuring dual stereo speakers, this smartphone will leave you enthralled with powerful and enthralling audio. It also features Dirac’s automatic audio optimization so all you have to do is sit back and enjoy your favourite tunes.
This smartphone is all you need for capturing memories vividly and clearly, thanks to its triple rear camera system (13 MP main camera + 2 MP depth camera + 2 MP macro lens). It also features an 8 MP selfie camera.
Want to retain the vibrancy of the picture? The Dazzle Color mode will restore the pictures to their dynamic colors so that they continue to remain vibrant memories in your gallery.
Capture picture-perfect shots of your loved ones using this camera’s portrait mode with natural bokeh effect.
Quirk-up your pictures with the help of this smartphone’s collection of filters.
With 4 cm close-up shots, you can capture every detail in the best manner. Oh, and this smartphone’s AI beautification will facilitate customised retouches to enhance your picture.
With the ColorOS in place, this smartphone will pave the way for a seamless experience with features such as Multi-user and Icon Pull-down Gesture.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |