Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹9,269 |
|
₹9,084 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Oppo |
Display Mobile | |
| Display Type | : LCD |
| Display Size | : 6.2 inches(15.75 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13.1 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4230 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, User Manual |
| S | Android |
| RAM | 3 GB |
| Item Weight | 168 g |
| Product Dimensions | 15.6 x 0.8 x 7.5 cm |
| Item model number | CPH1909 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth;WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GPRS;EDGE;HSPA+;WCDMA;4G LTE;TD;FDD |
| Special features | Dual Sim, Touchscreen, USB, Rear Camera, Music Player, GPS, Video Player, FM Radio, Face Unlock, Fingerprint, Magnetic induction, Light sensor, Proximity Sensor, G-sensor, Acceleration sensor, Other sensors, Pedometer, OTG, Dual nano SIM, front facing camera |
| Display technology | LCD |
| Other camera features | 8MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 168 Grams |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 4230 |
| Whats in the box | Handset, USB Cable, SIM Tray Ejecter, Pre-applied Screen Protector and Protective Case, Booklet with Warranty Card and Quick Guide |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |