Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹12,899 |
|
₹11,699 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Oppo |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS LCD |
| Display Size | : 6.57 inches (16.69 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Feature Phone |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 16 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : MicroSD |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 6500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
Experience powerful performance and stylish design with the OPPO A6 x 4G. Featuring a large 6.75-inch HD+ display with smooth 120Hz refresh rate, this smartphone delivers an immersive viewing experience for gaming, streaming, and daily use. Powered by the Snapdragon 685 Octa-Core processor and 4GB RAM, the device ensures smooth multitasking and efficient performance. Capture stunning photos with the 13MP rear camera and take clear selfies using the 5MP front camera. Equipped with a massive 6500mAh battery and quick charging support, the phone offers long-lasting usage throughout the day. The side fingerprint sensor provides enhanced security and quick unlocking. With 64GB internal storage, expandable memory support, Android 16 operating system, and dual SIM 4G connectivity, the OPPO A6 x 4G combines style, speed, and functionality in one sleek smartphone. The premium Olive Green finish adds a modern and elegant touch, making it perfect for work, entertainment, and everyday use.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12999 |
| Common or Generic Name | Smart Phone |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | NA |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |