Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹13,990 |
|
₹12,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.7 inches(14.48 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.1 (Nougat) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3180 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Data Cable, Adaptor |
Oppo A83 smartphone flaunts a 5.7-inch LCD display runs at HD+ resolution of 7201440 pixels. The device powered by octa-core SoC clocked at 2.5GHz paired with 4GB of RAM, and 32GB onboard storage, with a microSD card slot for further expansion up to 256GB. On the software front, the smartphone runs Android 7.1 Nougat OS with Color OS 3.2. In the photography department, the smartphone comes with a 13-megapixel rear camera and an 8-megapixel front-facing camera for selfies, video calling and Face Unlock feature. In terms of connectivity includes dual-SIM card support, 4G LTE with VoLTE, Bluetooth, GPS, and Wi-Fi.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |