Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹19,990 |
|
₹19,790 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Oppo |
| Model ID | : 6944284619395 |
| Part Number | : 6944284619395 |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 1920 x 1080 Pixels |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 17.4 x 6.8 x 10 cm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 16 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3200 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects, Repair Only, Replacement |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Charger, Screen Protector, User Manual, Back Cover |
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 522 g |
| Product Dimensions | 17.4 x 6.8 x 10 cm |
| Item model number | CT17 |
| Special features | 13 MP Rear and 16 + 8 MP front |
| Form factor | touchscreen |
| Colour | Black |
| Phone Talk Time | 30 Hours |
| Phone Standby Time (with data) | 197 Hours |
| Whats in the box | Handset, Battery, Adapter, Headset, Micro USB Cable, SIM Card Tool, Screen Protect Film, Case, Booklet with Warranty Card and Quick Guide |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.20990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |