Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹21,000 |
|
₹19,800 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Oppo |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 6.5 inches(16.51 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.1 (Oreo) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 256 GB |
| RAM | : 8 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 16 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, User Manual |
| LAUNCH | Announced | 2019, August |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2019, September |
| BODY | Dimensions | 160 x 74.3 x 9.5 mm (6.30 x 2.93 x 0.37 in) |
|---|---|---|
| Weight | 189 g (6.67 oz) | |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame | |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 6.5 inches, 104.1 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| PLATFORM | OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) | |
| GPU | Adreno 618 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | Quad | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS 13MP, f/2.4, (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.2", 1.4µm 2 MP B/W, f/2.4, 1/5", 1.75µm |
|---|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS); video rec. only with main camera |
| SELFIE CAMERA | Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | FM radio | |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| BATTERY | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery | |
|---|---|---|
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge 3.0) |
| MISC | Colors | Luminous Black |
|---|---|---|
| Models | PCKM70, PCKT00, PCKM00, CPH1907 | |
| Price | About 470 EUR |
| TESTS | Camera | Photo / Video |
|---|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.36000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |