Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹3,333 |
|
₹2,940 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Orange |
Display Mobile | |
| Display Type | : LCD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Radio | : No |
| Video Formats Supported | : NA |
| Video Playback | : NA |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Keypad | : No |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : Other |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 5 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 1 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2200 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Box Accessories Warranty | : No |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger |
Orange B6 (VoLte Not Supported) phone comes with a 5.0 inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 401 pixels per inch. The Orange B6is powered by 1.3 GHz Quad core Mediatek processor and it comes with 1 GB of RAM. The phone packs 5 GB of internal storage that cannot be expanded upto 32 GB. As far as the cameras are concerned, the Orange B6 packs a 5 Megapixel primary camera on the rear 0.3 MP Front Camera. The Kekai model HD runs Android 8.0 and is powered by a 2200 mAh non removable battery. It measures 144mmx72mmx8.5mm and weight 150.00 grams. The Orange B6 is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Micro-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG, FM, 3G and 4G. Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |