Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,199 |
|
₹1,058 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreCORDLESS ELECTRIC IRON LIGHT & CONVENIENT TO USE
|
Product Name
|
: ORIGINAL CORDLESS ELECTRIC IRON LIGHT & CONVENIENT TO USE |
|
Product Code |
: CORDLESS ELECTRIC IRON |
|
Category |
: HOME APPLIANCES |
|
Product Price |
: 2299.00 |
|
Business Value (B.V)(D.P. PRICE) |
: 2299.00 |
| OFFER VALUE | : 1049.00 + SHIPPING Rs.75.00 |
Cordless Steam Iron
Superior quality
Easy and Convenient to use, Steam Jet
Non Stick Sole Plate, 360 degree, swivel function
Completely cordless
Soft touch Temperature regulator
Continuously Adjustable Temperature
Power On Indicator, sleek body and design
Must for every household
Excellent gift Item
Great Utility item.
ITEM DESCRIPTION
Cordless Steam Iron
Superior quality
Easy and Convenient to use, Steam Jet
Non Stick Sole Plate, 360 degree, swivel function
Completely cordless
Soft touch Temperature regulator
Continuously Adjustable Temperature
Power On Indicator, sleek body and design
Must for every household
Only use original Product
Iron Specification | |
| Power Indicator | : Dual neon indicators |
| Temperature Control | : Yes |
| Voltage (Volts) | : 220-240V AC, 50Hz |
| Water Tank Capacity | : 100 ml |
| Auto-Cut | : Yes |
| Type | : Steam |
| Power | : 500W W |
| Iron Weight | : 0.625 kg |
| Body Material | : Shock Proof Body |
| Soleplate Type | : Durable Non Stick Teflon Base |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
Warranty Details | |
| Warranty Service Type | : , , , , |
| Duration | : 1 Month |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2299 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |