Product Sold Out
This is a seal-opened quality checked product with original brand warranty.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Panasonic |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5.3 inches(13.46 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android OS 4.4.2 KitKat |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Model | |
| Model Name | : P55 NOVO |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| Memory Card Slot type | : MicroSD |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
