Product Sold Out
This is a seal-opened quality checked product with third-party/seller warranty .
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Panasonic |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
| Processor | : 1.3 GHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 3G |
| No. of Cores | : Quad Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Model | |
| Model Name | : T44 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : MicroSD upto 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
This is a seal opened 7-level quality checked product with third party/Brand Warranty. It comes with original box and accessories, and is in perfect working condition, however there might be minor scratches on the device.Buy Panasonic T44 1 GB RAM 8 GB ROM 4 inches(10.16 cm) With Assured Brand Warranty.As we move forward, we see our customers expecting more and more delivering on the same we are happy to announce the launch of the "Panasonic T44 smartphone" with Android 6.0 (Marshmallow), one of the very few 4 Inch smartphones on Marshmallow enabled with the Panasonic's exclusive in-house developed SAIL user interface."Leave the world to Follow, run on, " Android Marshmallow " with Panasonic Smart Phone T44". Advanced launcher settings like Batch Arranging which helps consolidate multiple apps into batches like genre and frequency of use, allows the user to create personalized headers for app management. Complimentarily, the File Manager offers an enhanced visual layout and improved folder management for easy access. Gesture Control allows the user to access multiple features and operations directly, such as screen shot by a simple finger swipe. The device is pre-set with Theme Club which offers complimentary free themes for a refreshed new look every time it's used, and Special Effects ranging from innovative magic finger to attractive screen transition animations. More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.100000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |