Panasonic TH-43D350DX
Product Sold Out
We will notify you when product is available
Panasonic TH-43D350DX
Inclusive of all taxes
English हिंदी
  • 1) Create account & Earn 500 CB+ instantly (New User)
  • 2) Get 100% Cashback as CB+ on all orders*
  • 3) Complete any COD order to earn CB/ CB+
  • 4) Win CB/CB+ as part of our Promotions.
Original Price
Applicable for All Users
Apply cluesbucks+ Use Coupon MYSHOPCLUES
Deal Price
*All discounts can be availed in the cart page
Extra CluesBucks+only on VIP Club. Join Now
  • Display Size : 43 inches(109.22 cm)
  • Functionality : Smart
  • Display Resolution : Full HD
  • More Specification
1 offers Available for you
  • MYSHOPCLUES
    Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Sold Out
This product is currently out of stock
  • Easy Returns & Replacement
    If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
    Know More
  • Payment Options: (Credit Card , Debit Card , Net Banking , Wallets , EMI , COD)
Sold by :
SCS
Gurgoan , Haryana
3.6 (53) Reviews
Visit Seller Store
Product Details:
Panasonic TH-43D350DX
IPS LED FHD 178 Degree Viewing AnglePanel IPS LED Screen Resolution FHD Aspect Ratio 16:9 Panel Drive 100 Hz Picture Mode Dynamic/Normal/Cinema/True Cinema/Custom Vivid Digital Pro Yes 4K Fine Remaster Engine Yes Viewing Angle 178 degree Adaptive Backlight Dimming Yes Noise Reduction Yes (Dot Noise) Sound Quality Surround Mode - Speakers Full Range x 2 Speaker Output 20 W (10 W x 2) Sound Mode Standard/Music/Ambience/User Rated Power Consumption - Standby Power Consumption - Power Supply AC Auto 100 - 240 V, 50/60 Hz Ambient Sensor Yes Terminal Analogue Tuner World 17-System HDMI 3 USB 2 Component Video Input shared with Composite 1 Composite Video Input 1 Digital Audio Output 1 Analogue Audio Out - General Included Accessory TV Remote Dimensions (W x H x D) (w/o stand) 96.95 x 21.22 x 60.12 cm Weight (with stand) 12.2 kg VESA Compatible Yes
TV Specification
Type :   LED
Screen Size Range :   43 inch & above