Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe Philips GC1010 is a steam iron with a Linished soleplate which is speed shaped for effortless ironing. The soleplate of this steam iron is made from thin aluminium for rapid and better heating of the iron. The Philips GC1010 has a special vent design for producing uniform steam to the fabric. This Philips appliance has an ergonomic handle for comfortable grip.
Steam Features
The water tank capacity of the Philips GC1010 steam iron is 150 ml. The spray function of this Philips iron uniformly spreads the mist through your fabric and helps to remove tough creases. The steam function of the Philips GC1010 steam iron has three steam setting options for convenience. This Philips device has a continuous steam output of 15 g/m for great ironing experience.
The Philips GC1010 has an amazing calc management system which is self-clean. The calc function of this iron helps to simply flush the iron to remove calc particles out of the iron. This function also extends the life of the iron.
Safety and Power
The maximum power consumption of Philips GC1010 is 1200 W. The electrical energy required by this steam iron is 220 V. There is a special temperature-ready light in this Philips iron that indicates the thermostatic controls. This light automatically goes off when the required temperature for iron is reached and is ready to use.
Note: To avoid leakage of water through the steam vents, please fill the water tank, switch off the steam and plug in. Once the iron is heated for 20-30 seconds the steam can be switched on.
Key Feature | |
| Brand | : Philips |
| Model ID | : GC1010 |
Iron Specification | |
| Connectivity | : Corded |
| Power Indicator | : Yes |
| Temperature Control | : Yes |
| Voltage (Volts) | : 220V |
| Water Tank Capacity | : 150ml |
| Type | : Steam |
| Power | : 1200 W |
| Power Consumption | : 1000 W to 2000 W |
| Iron Weight | : 1 Kg. |
| Soleplate Type | : Linished Aluminium |
| Color | : Green |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1395 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |