Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,995 |
|
₹2,642 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Features
Soleplate: SteamGlide
Continuous steam output: 30 g/min
Steam boost: 90 g
Vertical steam: Yes
Variable steam settings: Yes
Drip stop: Yes
Power cord length: 2 m
Cord freedom (swivel): 360 degree cord freedom
Suitable for tap water: Yes
Calc clean solution: Double active calc clean
Key Feature | |
| Brand | : Philips |
| Model ID | : GC2820/02 |
Iron Specification | |
| Power Indicator | : Yes |
| Temperature Control | : Easy Grip Temperature Control |
| Voltage (Volts) | : 240V |
| Water Tank Capacity | : 300 ml |
| Type | : Steam |
| Spray | : Yes |
| Power | : 2000 W |
| Power Consumption | : 750 W to 1400 W |
| Iron Weight | : 1.2 Kg |
| Soleplate Type | : Steam Glide |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2995 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |