Overview
The GoGear Mix takes your music and puts it into any pocket. The slim player makes files transfer a breeze via direct USB requiring no cables. It also features a convenient built-in clip an LCD display and 10 hours of playback time.
Specifications
IN THE BOX
| Sales Package | Player Earphone Quick Start Guide |
|---|
GENERAL
| Brand | Philips |
|---|
| Model Name | Gogear Mix 4GB |
|---|
| Type | MP3 |
|---|
| Color | Black |
|---|
| Series | Go Gear |
|---|
| Model ID | GoGear Mix SA5MXX04KF |
|---|
MEMORY
AUDIO
| Audio File Format | MP3::WMA::WAV |
|---|
| Audio Playback Time | 10 hr |
|---|
DISPLAY
| Display Resolution | 128 x 32 Pixels |
|---|
| Display Size | 0.98 inch |
|---|
| Display Type | OLED Black & White |
|---|
DIMENSIONS
| Width | 24.5 mm |
|---|
| Height | 82.4 mm |
|---|
| Depth | 15.9 mm |
|---|
| Weight | 22 g |
|---|
POWER
OTHERS
WARRANTY
| Warranty Summary | 1 Year Philips India Warranty and Free Transit Insurance |
|---|
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
|---|
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any external accessories damage caused to the product due to improper installation by customer normal wear and tear damages caused to the product by accident lightening ingress of water fire dropping or excessive shock any damage caused due to tampering of the product by an unauthorized agent. |
|---|
| Warranty Service Type | Customer has to take the product to the nearest authorized service center |
|---|
"""