Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,999 |
|
₹2,646 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| PERFORMANCE FEATURES | |
|---|---|
| Other Performance Features | 32mm high intensity drivers for big, clear bass |
| Maximum Power Input | 30 mW |
| Noise Cancellation | Yes |
| Sensitivity | 106 dBmW (Power On) |
| Impedance | 24 ohm (Power On) |
| Headphone Driver Units | 32 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 10 - 22000 Hz |
| GENERAL | |
|---|---|
| Headset Design | Over the Head |
| Brand | Philips |
| Designed For | A mobile phone or device (e.g. notebook, PDA, Bluetooth adapters, MP3 players etc) which supports Bluetooth and is compatible to the headset. |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Compatible Devices | Mobile |
| Headphone Type | Over the Ear Closed Back |
| Model ID | SHB5500WT/00 |
| Magnet Type | Neodymium |
| Color | White |
| In Sales Package | Headset, Start Guide, Usb cable |
| BLUETOOTH | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version & Profiles | 3.0 with A2DP, AVRCP, HFP, HSP profiles |
| Bluetooth Range | 15 m |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Summary | 1 Year Philips India Warranty |
| Warranty Service Type | Customer Needs To Visit Service Centre |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover Physical damage |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Weight | 120 g (without cord) |
| Width x Height x Depth | 155 x 175 x 35 mm |
| WIRELESS | |
|---|---|
| Wireless Type | 15 m range |
| POWER FEATURES | |
|---|---|
| Stand-by Time | 200 hr |
| Play Time | 9 |
| Battery | LI-Polymer battery |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Headphone Jack | 0 |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Sweat Proof | No |
| Flatwire | No |
| Foldable/Collapsible | Yes |
General Details Of Headset | |
| Type of Headphone | : Over the Ear |
| Connectivity | : Wireless |
Mobile & Tablets Accessories Warranty | |
| Warranty Type | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |