Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹5,499 |
|
₹4,851 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Reach |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 854 x 480 Pixels |
| Display Type | : FWGVA |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| Document Support | : yes |
| HD Game Support | : no |
| Internet Connectivity | : 2G,3G,4G |
| Map Support | : yes |
| Radio | : yes |
| Video Formats Supported | : 3GP,MP4,AVI |
| Video Playback | : yes |
| Voice Call | : yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Keypad | : No |
| Call Features | : Call Divert |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Java | : 850/900/1800/1900 MHz |
| Operating Frequency | : GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : 6.0 |
| Processor | : 1.3 GHz Quad Core Processor |
Dimensions | |
| Weight | : 148 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : micro sd |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| Tethering | : Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : YES |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Digital Zoom |
| Video Recording Resolution | : 1280 x 1024 Pixels |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
| Talktime | : 7 Hours |
| Standby Time | : 200 hrs |
Multimedia | |
| Music Player | : Audio MP3 , AAC , WAV , etc |
| Video Player | : 3GP, WMV, MP4, AVI, MPEG2-TS, MPG, RMVB, FLV, MOV, MKV |
| Ringtone Format | : 64 Polyphonic, MP3, WAV |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : 500 |
| Sensors | : Accelerometer |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual, Warranty Card |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |