Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹3,049 |
|
₹2,989 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Resolution Type | : 800 x 480 pixels |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Regular |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Processor | : 1.3 GHz Quad Core Processor |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 3.2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1540 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual, Handset, Charger |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |