Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹31,999 |
|
₹30,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Realme |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 6.7 inches(24.64 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 13 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 256 GB |
| RAM | : 8 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 5G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 100 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 16 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Adaptor, Data Cable |
Unleash the power and adaptability of the realme 11 Pro 5G. This high-end smartphone combines cutting-edge technology, attractive design, and exceptional performance to provide an unrivaled mobile experience. Thanks to its lightning-quick 5G connectivity, the phone promises fast download and upload speeds, letting you watch high-definition content, play online games, and with friends and family in real-time. The powerful Dimensity 7050 5G Chipset CPU ensures seamless multitasking so you can switch between programs and jobs with ease. Every video, picture, and game is a joy to look at on a 6.7-inch FHD plus vivid and immersive display because the realme 11 Pro 5G brings your content to life with its sharp images and brilliant colors.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.32999 |
| Common or Generic Name | Mobile |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Oppo Mobiles India Private Limited, Customer service: 1800 102 2777 |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |