Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹32,999 |
|
₹32,799 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Realme |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD+ Display |
| Display Size | : 6.7 inches(24.64 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 13 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 256 GB |
| RAM | : 12 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 5G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 200 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 32 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Data Cable, Handset, User Manual |
You can capture your memories using the 200 MO OIS SuperZoom camera featured in the realme 11 Pro+ 5G smartphone. The 120 Hz of curved vision display enables you with top-notch viewing experience. Equipped with a 100 W SUPERVOOC charger, this phone charges your phone in about 26 minutes. Powered by the Dimensity 7050 5G chipset, this smartphone offers smooth and efficient performance. Thanks to the 5000 mAh battery, you can go all day long without having to recharge your phone over and over again. This smartphone comes with 12 GB of RAM with an extra 12 GB of dynamic RAM for fast and smooth operations. With the 256 GB of storage, you can store all your data in this smartphone easily.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.32999 |
| Common or Generic Name | Mobile |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Oppo Mobiles India Private Limited Gurugram, Haryana-122002, India |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |