Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreReconnect Power Bank 5200 mAh
KEY FEATURES -
Battery Capacity 5200 mAh
Rubberised Grip
4 LED Indicators for residual charge display
2 USB ports for simultaneous charging of smartphone/tablet
LED flashlight
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Reconnect |
| Model ID | : PT5200-RF |
| Part Number | : R-41023850 |
Power Bank Capacity | |
| Battery Capacity | : 5001 - 7000 mAh |
Features | |
| Color | : Black |
| Battery Type | : 5200 Li- ion |
| Battery Capacity | : 5200 mAh |
| Additional Features | : Built In LED Light Indicator |
| Total USB Port | : 2 |
| Power Output | : 2.1 Amp |
| Power Input | : 5 V DC |
| Compatibility | : Charge Mobile Phone, Tablet, Mp3 Player and other USB device |
| Torch/Signal LED intensity | : 4 LED Charging Indicator |
Mobile & Tablets Accessories Warranty | |
| Warranty Type | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Duration | : 6 Months |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1199 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |