Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Redmi 4A |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS LCD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0.1 |
| Processor | : 1.4 GHz ARM Cortex-A9, Dual Core |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G, 4G VoLTE |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, GPRS, HD Recording, Music Player, USB, WiFi |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Model | |
| Model Name | : Redmi 4A |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
Xiaomi Redmi 4A Full Specifications
General
|
Brand |
Xiaomi |
|
Model |
Redmi 4A |
|
Release date |
November 2016 |
|
Launched in India |
Yes |
|
Form factor |
Touchscreen |
|
Dimensions (mm) |
139.50 x 70.40 x 8.50 |
|
Weight (g) |
131.50 |
|
Battery capacity (mAh) |
3120 |
|
Removable battery |
No |
|
Colours |
Golden, Rose Gold, Dark Grey |
Display
|
Screen size (inches) |
5.00 |
|
Touchscreen |
Yes |
|
Resolution |
720x1280 pixels |
|
Aspect ratio |
16:9 |
|
Pixels per inch (PPI) |
296 |
Hardware
|
Processor |
1.4GHz quad-core |
|
Processor make |
Qualcomm Snapdragon 425 |
|
RAM |
2GB |
|
Internal storage |
16GB |
|
Expandable storage |
Yes |
|
Expandable storage type |
microSD |
|
Expandable storage up to (GB) |
128 |
Camera
|
Rear camera |
13-megapixel (f/2.2) |
|
Rear flash |
Dual LED |
|
Front camera |
5-megapixel (f/2.2) |
Software
|
Operating system |
Android 6.0 |
|
Skin |
MIUI 8 |
Connectivity
|
Wi-Fi |
Yes |
|
Wi-Fi standards supported |
802.11 a/b/g/n |
|
GPS |
Yes |
|
Bluetooth |
Yes, v 4.10 |
|
NFC |
No |
|
Infrared |
Yes |
|
USB OTG |
Yes |
|
Headphones |
3.5mm |
|
FM |
Yes |
|
Number of SIMs |
2 |
|
Wi-Fi Direct |
Yes |
|
Mobile High-Definition Link (MHL) |
No |
|
SIM 1 |
|
|
SIM Type |
Micro-SIM |
|
GSM/CDMA |
GSM |
|
3G |
Yes |
|
4G/ LTE |
Yes |
|
Supports 4G in India (Band 40) |
Yes |
|
SIM 2 |
|
|
SIM Type |
Nano-SIM |
|
GSM/CDMA |
GSM |
|
3G |
Yes |
|
4G/ LTE |
Yes |
|
Supports 4G in India (Band 40) |
Yes |
Sensors
|
Compass/ Magnetometer |
No |
|
Proximity sensor |
Yes |
|
Accelerometer |
Yes |
|
Ambient light sensor |
Yes |
|
Gyroscope |
Yes |
|
Barometer |
No |
|
Temperature sensor |
No |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7399 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |