Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Redmi |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD, IPS |
| Display Size | : 5.45 inches(13.84 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card |
| In The Box |
|
| Model Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Browse Type |
|
| SIM Type |
|
| Hybrid Sim Slot |
|
| Touchscreen |
|
| OTG Compatible |
|
| Quick Charging |
|
| Display Size |
|
| Resolution |
|
| Resolution Type |
|
| Display Type |
|
| Operating System |
|
| Processor Type |
|
| Processor Core |
|
| Primary Clock Speed |
|
| Internal Storage |
|
| RAM |
|
| Expandable Storage |
|
| Supported Memory Card Type |
|
| Memory Card Slot Type |
|
| Call Log Memory |
|
| Primary Camera Available |
|
| Primary Camera |
|
| Flash |
|
| Phone Book |
|
| Network Type |
|
| Supported Networks |
|
| Internet Connectivity |
|
| 3G |
|
| Micro USB Port |
|
| Bluetooth Support |
|
| Wi-Fi |
|
| Wi-Fi Hotspot |
|
| USB Tethering |
|
| Audio Jack |
|
| GPS Support |
|
| Smartphone |
|
| Touchscreen Type |
|
| SIM Size |
|
| Keypad Type |
|
| Instant Message |
|
| Business Phone |
|
| Removable Battery |
|
| MMS |
|
| SMS |
|
| Keypad |
|
| Predictive Text Input |
|
| User Memory |
|
| Sensors |
|
| Series |
|
| Other Features |
|
| Battery Capacity |
|
| Battery Type |
|
| Dual Battery |
|
| Warranty Summary |
|
| Warranty Service Type |
|
| Covered in Warranty |
|
| Domestic Warranty |
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |