Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹19,999 |
|
₹18,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : No |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| LAUNCH | Announced | 2017, October |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2017, October |
| BODY | Dimensions | 145.7 x 69.7 x 7.8 mm (5.74 x 2.74 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 143 g (5.04 oz) | |
| Build | Front glass, aluminum body, partial glass back | |
| SIM | Nano-SIM card & eSIM | |
| - IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins) |
| DISPLAY | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 | |
| - Always-on display - 95% DCI-P3 |
| PLATFORM | OS | Android 8.0, upgradable to Android 9.0 (Pie) |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) | |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) | |
| GPU | Adreno 540 |
| MEMORY |
Service Center Locator
Click Here
Rating & Reviews
Please Note: Seller assumes all responsibility for the products listed and sold . If you want to report an intellectual property right violation of this product, please click
here.
Some text some message..
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|