Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Apple |
| Model ID | : Iphone 5S |
| Part Number | : Iphone 5S |
Display Mobile | |
| Display Type | : multi touch |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : YES |
| Document Support | : YES |
| HD Game Support | : YES |
| Map Support | : YES |
| Other Connectivity Features | : YES |
| Radio | : YES |
| Video Formats Supported | : YES |
| Video Playback | : YES |
| Internet Connectivity | : 3G |
| Voice Call | : YES |
| SIM Type | : Single Sim |
| Video Calling | : YES |
| Form | : Bar |
| Call Features | : Call Divert |
Platform Details | |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : Apple iOS 7.0 |
| Graphics | : HD |
| User Interface | : TOUCH |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 3G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| Memory Card Slot type | : NO |
| RAM | : 1 GB |
| Hot Swap Support | : NA |
| User Memory | : NA |
| Expandable Storage | : Na |
Camera | |
| HD Recording | : YES |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.2 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Yes |
Renew Combo Feature | |
| Set Of Mobile(s) | : 1 |
| Combo of Sim Type | : Single & Single |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |

More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.19999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |