Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More Ultra Slim design with dual 2.1 output slot
• Powerful and Useful: High Capacity of 10000mAh can give IPhone6 more than 5 times, Sumsung Glaxy S7 more than 2.5 times, IPad Mini 1.5 times
• Matching for all smart phones and tablets. Ultra-Conpact, very easy to carry in pocket or bag. Portable power bank suitable for camping, hiking, fishing, climbing, camping and other outdoor activities
• Super Fast charging: Dual USB outputs. 2A output meet most mobile phone charging demand
• Protection Guarantee: This portable charger will automatically shut down if a short circuit or overload output occurRed while unit is cha
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Rock |
| Model ID | : RMP0314 |
| Part Number | : 6950290616013 |
Power Bank Capacity | |
| Battery Capacity | : 10000-13000 mAh |
Features | |
| Color | : Pink |
| Battery Capacity | : 10000 mAh |
| Additional Features | : 2.1A High Speed Charging |
| Total USB Port | : 2 |
| Charging & Stand-by Time | : 4 to 5 Hrs. (Using AC charger) |
| Compatibility | : Samsung, Nokia, IPhone, IPad, HTC, Blackberry, MP3 & MP4 Players |
| Torch/Signal LED intensity | : Charge/Discharge Indicator |
Mobile & Tablets Accessories Warranty | |
| Warranty Type | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |