Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Display Type | : Super AMOLED |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Dimensions | |
| Dimensions | : 152.4 x 78.6 x 7.6 |
| Weight | : 170 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Removable Battery | : yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger |
OS Android 7.0
Form Factor Touchscreen Bar
Processor
CPU Speed 1.6GHz
CPU Type Octa-Core
Display
Size (Main Display) 13.95cm 5.5" Super AMOLED
Resolution (Main Display) 720 x 1280
Color Depth (Main Display) 16M
S Pen Support No
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12300 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |