Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 800 x 1280 Pixels |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5.3 inches(13.46 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : Mp3 |
| Video Calling | : yes |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | : 1.4 GHz Dual Core Processor |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G, 4G |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| Memory Card Slot type | : MicroSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
In the Box | |
| Box Contents | : Charger, Data Cable, Battery |
This is a second hand mobile phone which may not carry original accessories. Compatible charger would be provided. This product is in good condition and will have visible scratches and dents."Certified Pre-owned Mobile Phones are used phone which undergoes 7 Level Quality Inspection Process and is reconditioned to original factory settings. You can expect some signs of wear and tear however these phones function properly like a new phone. All such phones are backed by Seller warranty of varying durations when shipped."Wi-Fi DirectAndroid v2.3 (Gingerbread) OS 8 MP Primary Camera 2 MP Secondary Camera 5.29 inch HD Super AMOLED Touchscreen 1.4 GHz Dual Core ARM Cortex-A9 Processor Full HD Recording S Pen and S Memo
Warranty Bazaar Warranty Details:
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |