Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 800 x 480 pixels |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Radio | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | : 1GHz Processor |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 768 MB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : VGA |
| Video Recording | : Yes |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
