Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹34,079 |
|
₹32,879 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
| Model ID | : SM-G973FZKDINS |
| Part Number | : S10 |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 6.1 inches(15.49 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Pie 9 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 8 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : No |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 16 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 10 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
The Samsung S10 is designed to give you a smartphone experience like never before. How? It has no notch and no distractions, which make it a smartphone worth showing off. Its Precise Laser Cutting, On-screen Security, and its Dynamic AMOLED screen ensure that this smartphone is easy on your eyes while also enhancing your user experience.
To ensure an interruption-free experience, the Samsung S10 comes with the Infinity-O Display.
| In The Box |
|
| Model Number |
|
| Model Name |
|
| Color |
|
| Browse Type |
|
| SIM Type |
|
| Hybrid Sim Slot |
|
| Touchscreen |
|
| OTG Compatible |
|
| Quick Charging |
|
| Display Size |
|
| Resolution |
|
| Resolution Type |
|
| GPU |
|
| Display Type |
|
| HD Game Support |
|
| Display Colors |
|
| Other Display Features |
|
| Operating System |
|
| Processor Type |
|
| Processor Core |
|
| Primary Clock Speed |
|
| Internal Storage |
|
| RAM |
|
| Expandable Storage |
|
| Supported Memory Card Type |
|
| Memory Card Slot Type |
|
| Primary Camera Available |
|
| Primary Camera |
|
| Primary Camera Features |
|
| Optical Zoom |
|
| Secondary Camera Available |
|
| Secondary Camera |
|
| Secondary Camera Features |
|
| Flash |
|
| HD Recording |
|
| Full HD Recording |
|
| Video Recording |
|
| Image Editor |
|
| Dual Camera Lens |
|
| Call Wait/Hold |
|
| Conference Call |
|
| Hands Free |
|
| Video Call Support |
|
| Call Divert |
|
| Phone Book |
|
| Call Timer |
|
| Speaker Phone |
|
| Speed Dialing |
|
| Network Type |
|
| Supported Networks |
|
| Internet Connectivity |
|
| 3G |
|
| GPRS |
|
| WAP |
|
| Bluetooth Support |
|
| Wi-Fi |
|
| Wi-Fi Hotspot |
|
| NFC |
|
| Map Support |
|
| GPS Support |
|
| Smartphone |
|
| SIM Size |
|
| Removable Battery |
|
| Voice Input |
|
| Graphics PPI |
|
| Series |
|
| Battery Capacity |
|
| Width |
|
| Height |
|
| Depth |
|
| Weight |
|
| Warranty Summary |
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.79999 |
| Common or Generic Name | Samsung S10 Mobile |
| Net Contents / Net Quantity | 1 unit only |
| Manufacturer's Name and Address | Samsung mobile ltd |
| Packer's Name and Address | Samsung mobile ltd |
| Marketer's name and Address | Samsung mobile ltd |
| Importer's Name and Address | Samsung mobile ltd |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |