Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹18,200 |
|
₹17,000 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFacility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT LCD Capacitive Touchscreen |
| Display Size | : 8 inches(20.32 cm) |
General Features | |
| Internet Connectivity | : 3g & wifi |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.0 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 208.3 x 137.9 x 7.4 mm |
Memory and Storage | |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 2 GB |
| User Memory | : 32 GB, 2 GB RAM (LTE) |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : No |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
Sync up to sophisticated and sleek way of communication with Samsung galaxy 8 inch TAB A T355 - white. The single SIM tablet runs on Android Lollipop OS and is based on Quad core 1.2GHz processor to meet all your work and play related tasks. Storage and memory needs are met through 2GB RAM and 16GB built-in storage space with an extendable option upto 128GB. The 7.5mm tablet comes with 8 inch TFT display for stunning views and sports a 5MP CMOS auto focus rear camera to capture life's moments forever. The 4G enabled tablet provides seamless access to a variety of multimedia contents including movies music and the Internet all at lightning-fast speeds. The Galaxy Tab A’s Kids mode offers a range of children-friendly apps designed not only to educate but also to entertain including a range of apps devoted to developing your child’s interests and talents. Its 4:3 aspect ratio screen makes reading books magazines and newspapers and surfing the net a pleasure filled one. The 320gm tablet can be connected to a Smart TV to watch videos view photos and more and is ideal for some selfie fun with 2MP CMOS camera in the front. It is powered by 4200mAh battery and achieves connectivity through USB 2.0 GPS Glonass Beidou Wi-Fi Bluetooth v4.1 and 3.5mm Stereo earjack. Other features include Accelerometer Hall Sensor RGB Sensor.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.19400 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |