Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Display Type | : LCD |
| Display Size | : 3.1 inches(7.87 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : 650 MHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| No. of Cores | : Single Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 512 MB |
| RAM | : 150 MB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 2 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 3 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : NA |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 3 Months |
| Warranty Type | : Domestic |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
In the Box | |
| Box Contents | : Charger, Data Cable, Battery |
This is a used product with third-party/seller warranty. It is 7-level quality tested and factory restored by highly qualified professionals. The device may have cosmetic blemishes, but is in good working condition. Accessories are included. Though accessories & box may not be original. “Handsfree/Earphone will not be available in these phones”
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |